Priklausomybė nuo kavos nuo šiol pagrįsta ir moksliniais tyrimais
2014-10-24

Kava – vienas populiariausių mūsų visuomenėje gėrimų. Ją tarp jaunimo – moksleivių ir studentų – dar labiau išpopuliarino kavinukės, kuriose kava ir kavos gėrimai parduodami išsinešti. Tačiau jie nė nepastebi, kaip tampa priklausomi nuo kasdienio ritualo – puodelio ar kelių puodelių kavos. Naujausi moksliniai tyrimai įrodė, kad kavos daroma įtaka priklauso nuo mūsų genetikos: būtent genai lemia tai, jog organizmas neišgėrus puodelio kavos „neįsijungia“ ir neprabundame arba tai, kad išgėrus kavos mums nei šilta, nei šalta, skelbia tinklalapis independent.co.uk.

Tyrimais taip pat virtinta, kad DNR turi įtakos kavos kiekio suvartojimui, tačiau mokslininkai įrodė, jog yra šeši nauji genetiniai variantai, susiję su nuolatiniu kavos vartojimu. 4 iš šių variantų siejami su genais, kuriuos kofeinas stimuliuoja arba slopina.  Kiti 2 genai labiau buvo siejami ne su kava ar kofeinu, bet su cukraus bei cholesterolio kiekiu kraujyje.

Tyrėjai svarsto, jog šių tyrimų rezultatai galės padėti aiškinantis, dėl kokių priežasčių tam tikras kofeino ar kavos kiekis žmones veikia skirtingai. Taip ateityje duomenys turėtų padėti vykdyti tolimesnius tyrimus, kurie padėtų atskleisti kavos poveikį sveikatai.

Tyrimai vykdyti Harvardo Visuomenės sveikatos mokykloje bei „Brigham and Women‘s“ ligoninėje. Mokslininkai tyrė per 20 tūkstančių amerikietiškos ir europietiškos kilmės kavos gėrimų, taip pat kruopščiai analizavo 20 ankstesnių tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau  nei 120 tūkstančių tiriamųjų. Kiekvienas iš jų buvo nurodęs, kiek puodelių kavos išgeria per dieną ir leido ištirti jų DNR.

Kaip parodė atlikus tyrimą gauti rezultatai, suvartojus mažiau kavos kofeino poveikis yra didesnis nei geriant daug kavos. Taip pat kuo daugiau išgeriama kavos, tuo greičiau vyksta ir kofeino metabolizmas (medžiagų apykaita arba ląstelėse vykstančių cheminių reakcijų visuma).

Mokslininkai teigia, kad kavos gėrimai sveikatai daro tiek teigiamą, tiek ir neigiamą poveikį. Po truputį nustatinėjamos ir žmonių grupės, kurioms kava suteikia privalumų, ir tos, kurioms kavos gėrimas yra kenksmingesnis nei kitiems.

 

„Brigham and Women‘s“ ligoninėje anksčiau vykdyti su alkoholiu, rūkymu ir genetika susiję tyrimai, įrodę, kad vienų ar kitų svaigalų vartojimo įpročius taip pat lemia genetika. 


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2024 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs