Neįtikėtina šachmatų nauda pagrįsta atliktais moksliniais tyrimais
2014-07-02

Gali būti, kad po kelerių ar keliolikos metų šachmatų žaidimas bus nebe vien pomėgis, bet ir prievolė kiekvienam moksleiviui: toks mokomasis dalykas gali atsirasti greta matematikos, kalbų, muzikos ir pasaulio pažinimo pamokų. Jau dabar nemažoje dalyje pasaulio valstybių pradinukai mokomi žaisti šachmatais, o pats žaidimas jau spėjo tapti ir mokomąja-ugdomąja priemone. Vienose valstybėse šachmatų pamokos yra privalomos visiems moksleiviams ir dėstomos bent keliskart per mėnesį, tuo tarpu kitur vaikai šachmatų būrelius pasirenka kaip popamokinę veiklą.

Ką psichologiniu aspektu suteikia šis žaidimas? Ar jis leidžia lavinti smegenis, o gal – atvirkščiai, turi neigiamų pasekmių? Armėnijoje, kurioje šachmatų mokymas tarp privalomų dėstyti disciplinų atsirado 2011 metais, atliktas tyrimas. Jo rezultatai buvo palankūs: ištirta, kad žaidžiantieji šachmatais vaikai sparčiau vystosi intelektualiai. Apklausoje dalyvavo per 2000 moksleivių tėvelių: net 90 proc. jų teigė, jog žaidimas vaikus veikia itin teigiamai. Šio tyrimo duomenys pristatyti ir Lietuvoje vykusios konferencijos „Šachmatai mokyklose“ metu.

Tyrimas dvejus metus buvo vykdytas Armėnijos sostinėje Jerevane: eksperimente dalyvavo 1000 2-os, 3-ios ir 4-os klasių moksleivių. Tyrimo metu su mokiniais buvo kalbamasi, jie dalyvavo apklausose, tyrimo organizatorių buvo stebimi, atliko įvairius kūrybinius testus. Į tyrimą buvo įtraukti ir mokytojai: tyrimo organizatoriams paprašius įvardyti gabiausius ir geriausiai besimokančius mokinius paaiškėjo, kad daugelis paminėtų mokinukų lanko ir šachmatų užsiėmimus.

Tyrimas atskleidė, kad nuolat šachmatais žaidžiantys trečiokai savo intelektu ir protu prilygo ketvirtokams, nemokantiems žaisti minėtojo žaidimo. Žaidimas šachmatais padeda vystyti loginį mąstymą, ugdo vaikų kūrybingumą, daro juos lankstesnius ir originalesnius. Žaidusieji šachmatais pasižymėjo ir geresne reakcija, buvo pastabesni ir atidesni.

 

Taigi šachmatai po truputį tampa integruota mokomojo proceso dalimi, o panašiais projektais siekiama ne parengti aukšto lygio profesionalius šachmatų žaidėjus, bet ugdyti ir lavinti jaunąją kartą. Mūsų šalyje jau veikia kelios specializuotos šachmatų klasės. Tačiau po panašių tyrimų, pagrindžiančių praktinę šachmatų naudą, paviešinimo tikimasi, kad užsiėmimų ir klasių skaičius augs dar sparčiau. 


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2024 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs