Mokslo gudrybės vis dažniau pritaikomos ir buityje
2014-07-11

Ne paslaptis, kad daugelis mokslo gudrybių gali būti pritaikomos elementarioje kasdienėje buityje. Pavyzdžiui, langai gali spindėti net pusmetį, baltą sofą galima optimaliai apsaugoti nuo dėmių, o kalkių šalinimas nuo dušo kabinos sienelių – darbas, apie kurį greit pamirštama, nes jo dirbti tiesiog nebereikia. Visai neseniai mokslininkai sukūrė specialią nanotechnologijų pagrindu pagamintą dangą, kuri valymo darbus leidžia pamiršti bent pusmečiui.

Jau išrasta ir savaime nusivalančių stiklų

Visame pasaulyje kasmet pristatoma tūkstančiai naujų dangoraižių ir kitų šiuolaikiškų pastatų. Šioje srityje darbo yra ir mokslininkams – jie ieško būdų, kaip palengvinti pavojingą darbą ir sumažinti langų valymo išlaidas. Mokslininkai jau suskubo teikti įvairių pasiūlymų. Vienas jų – tai savaime nusivalantis stiklas su superhidrofobine danga – ant jos vandens lašeliai ne tik nesilaiko, bet ir slysdami žemyn nuvalo purvą, įvairius nešvarumus.

Išrasta ir fotokatalitinė danga, kai stiklas yra veikiamas UV spindulių – nanodalelės ima skaidyti organines purvo molekules. Nežinia, kada šios dangos atsiras prekyboje. Kol kas visi norintieji įsigyti gali hidrofobinių ir oleofobinių lengvai valomų dangų.

Specialios dangos stiklui

Stiklas statybose ir interjero kūrime panaudojamas vis dažniau. Ypač dažnai domimasi, kaip stiklines dušo kabinos sieneles apsaugoti nuo kalkių. Sienelės gali būti dengiamos nanodanga, neleidžiančia prilipti kalkėms, taigi dušo sienelių valymo darbus galima pamiršti net pusmečiui. Tam tikra nuo kalkių sauganti anticalc danga efektyvi gali būti iki dvejų metų, o jos atnaujinimui tinka ir nanodanga, ant kurios paviršiaus ir nusėda visas purvas, apnašos, kurias labai lengva nuplauti vandeniu.

Riebalai ir virtuvės spintelės

Virtuvėje ant baldų paviršių, plytelių kaupiasi riebalai, taigi jų paviršių taip pat galima padengti specialia nanodanga – nešvarumai ir riebalų dėmės nuo jos paprastai pašalinamos vienu drėgnos kempinėlės brūkštelėjimu.

Specialios cheminės dangos sukurtos ir baldams, kurių apmušalai – iš natūralių pluoštų. Ant baltos sofos netyčia išsiliejus kavai, jos likučius galima pašalinti akimirksniu ir be jokių pėdsakų. Danga cheminiu būdu susijungia su audiniais ir sudaro tvirtą barjerą, pro kurį neprasiskverbia nei skysčiai, nei nešvarumai. Beje, baldo paviršius ir toliau lieka pralaidus orui.

Nanodanga dengiami ir automobilių stiklai

Turint specialiomis dangomis padengus automobilio stiklus galima ir visai pamiršti įsijungti valytuvus. Vanduo, patekęs ant stiklo, ne išsitaško, o susikoncentruoja ir vėjo yra lengvai nustumiamas nuo stiklo. Ši „sistema“ puikiai veikia važiuojant ne didesniu nei 80 km/val. greičiu. 


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2024 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs