Maistas-nuodas – ko atsisakyti?
2014-10-17

Apie nesveiką maistą prirašyta visa galybė straipsnių. Tačiau ar teko girdėti, kad kai kurios medžiagos puikiai „pasislepia“ produktų etiketėse, jas sunku aptikti ir maiste, o jų padariniai mūsų organizmui – didesni nei galėtume manyti. Ką daryti tokiu atveju? Rinktis kuo mažiau perdirbtus produktus ir įsidėmėti kelias taisykles.

 

Konservai

Tikriausiai daugelis mūsų virtuvės spintelėse rastume „juodai dienai“ saugomų konservuotų vaisių. Tačiau jei viena kita skardinė spintelės kampe tūno metų metus, pats laikas atsikratyti senų produktų.

Neseniai žurnale „„The Journal of Food Additives and Contaminants“ buvo paskelbtas tyrimas, kuriame atskleista, jog ant vidinio skardinių paviršiaus nusėda bisfenolis A, geriau žinomas kaip BPA. Tai medžiaga, galinti išprovokuoti širdies ligas, diabetą ir nutukimą. Ypač BPA pavojingas daug konservuoto maisto vartojantiems jauniems vyrams. Taigi kur kas sveikesnė alternatyva – rinktis šviežius vaisius bei daržoves.

 

Skonio stiprikliai

Maisto produktuose bene labiausiai paslėpti skonio stiprikliai. Visuomenė ypač daug diskutuoja apie natrio glutamatą, kurio galima rasti daugelyje perdirbtų maisto produktų, ir jo poveikį. Beje, gamintojai bando pagudrauti ir naudoja kitus šio skonio stipriklio pavadinimus. Natrio glutamatas dar gali būti pavadintas natrio kazeinatu, autolizuotomis mielėmis ar augaliniais baltymais, hidrolizuotais augaliniais baltymais, mielių ekstraktu ar net citrinos rūgštimi. Kad ir kaip bevadinamas, skonio stipriklis kelia pavojų sveikatai. Vašingtono (JAV) universitete atliktas tyrimas įrodė, kad glutamatas gali būti siejamas su smegenų, nervinių ląstelių pažeidimais, nutukimu bei organizmo sistemų išbalansavimu. Tad ekspertai ragina įsidėmėti visus natrio glutamato alternatyvius pavadinimus ir vengti maisto gaminių, kurių sudėtyje jo yra.

 

Saldikliai

Gerokai už cukrų pigesnis dirbtinis saldiklis yra kukurūzų sirupas, kurio sudėtyje gausu fruktozės – tai ypač gausiai vartojamas angliavandenių šaltinis. Jo dedama ir į konservuotas pupeles, ir į avižinius dribsnius, ir į kitus produktus, kuriuose net neįtartume esant saldiklių. Dirbtiniai saldikliai taip pat labai pavojingi, nes didina tikimybę nutukti ir susirgti diabetu, taip pat organizme neišsiskiria hormonas leptinas, kuris į smegenis perduoda informaciją apie sotumo jausmą. Būtent dėl to suvalgę saldumynų, prisotintų kukurūzų sirupo, jų norime dar ir dar. Išeitis paprasta – atidžiai skaityti etiketes ir nepirkti produktų, kuriuose yra sintetinių saldiklių.

 

Pieno pakaitalai iš sojos

Kai kurie žmonės netoleruoja laktozės, tačiau dėl to panikos kelti neverta – iš sojos gaminami pieno pakaitalai yra ne ką sveikesnė alternatyva daugelio pamėgtam pienui. Sojos piene yra fitoestrogenų, kurie, manoma, vyrų organizme gali didinti moteriškojo hormono estrogeno kiekį, skelbiama leidinyje „The Society of Endorinology“ publikuotame tyrime. Tad jei vaikinai nenori nukarusios krūtinės, nevešinčios barzdos, sojos pieno produktų vertėtų atsisakyti. Vietoj to geriau gerti karvių pieną, o esant laktozės netoleravimui arba laikantis veganizmo principų – labai gardų migdolų pieną. 


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2024 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs