Japonai 3D spausdinimą pritaikė organų transplantacijoje
2015-01-21

Ne veltui Japonija vadinama daugelio pasaulio išradimų lopšiu. Šį kartą išradingieji japonų medikai ir mokslininkai nustebino  naujais su žmonių organų transplantacija susijusiais išradimais: pranešta, kad panaudojus trimačio spausdinimo metodą bus bandoma pagaminti persodinimui tinkamus odos lopinius, sąnarius ir kaulus. Be to, jie bus pritaikomi prie kiekvieno paciento organizmo, gamybai paimant paciento mėginius. 

Mokslininkų grupės, dirbančios prie šio projekto, sukūrė miniatiūrines tinkamas persodinimui audinių mases. Kitas etapas – bus bandoma pradėti kurti visiškai funkcionuojančius organus. Tyrimai daugiausia vykdomi Tokijo universitetinėje ligoninėje. Pasak profesoriaus T. Takato, komandos esminis tikslas buvo išrasti biologinį 3D spausdintuvą, kuris „atspausdintų“ prie kiekvieno organizmo individualiai pritaikytus implantus. Tokių implantų gamybai pasitelkiami ploni biologinių medžiagų sluoksniai. 

Pagrindinė šiuose procesuose naudojama „medžiaga“ – tai kamieninės žmogaus ląstelės, iš kurių vystomi organų audiniai, išskiriami organų augimą skatinantys baltymai, gaminama sintetinė, į kolageną panaši medžiaga. Trimačiu spausdintuvu atkartojama organų struktūra – pavyzdžiui, kaulų paviršius yra kietas, o vidus – korėtas. Manoma, kad tokiu spausdintuvu vos per kelias valandas bus įmanoma pagaminti persodinimui tinkamą implantą, o jis bus pritaikomas atsižvelgiant į paciento kompiuterinės tomografijos duomenis. Anot plastikos chirurgų, dirbtiniai implantai greitai prisitaiko prie organizmo ir asimiliuojasi su organais bei audiniais. 

Implantams pagaminti panaudojamos kremzlės, kauliniai audiniai, paimti iš paciento, kuriam bus kuriamas implantas. Turima vilties, kad naujoji technologija leis padėti vaikams, kurie turi įgimtų defektų: jiems netinka dirbtiniai implantai, nes jie neauga, o naujieji implantai tampa organizmo augančia dalimi – tai nėra svetimkūnis. 

Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria mokslininkų grupė – tai spausdinant pernelyg įkaistančios trimačių spausdintuvų galvutės, pažeidžiančios ląsteles bei baltymus. Taigi daugiausia dėmesio dabar skiriama audinius maksimaliai išsaugančių spausdintuvų galvučių paieškoms. 

Tuo tarpu dirbtinį baltymą, kurį naudoja profesorius T. Takato, sukūrė fotografijos technologijų įmonė „FujiFilm“. Būtent ši didžiulė įmonė ištyrė medžiagą kaip potencialią fotografijos ir kino juostų emulsiją. 

Pagamintas baltymas aptinkamas tik žmonių organizme, iš gyvūnų organizmų jo gauti neįmanoma, todėl jis puikiai biologiškai suderinamas. Taip pat pacientui nėra galimybių užsikrėsti įvairiomis gyvūnams būdingomis ligomis, kuriomis galėtų būti užkrėsta persodinimui naudojama medžiaga. 

Pasak T. Takato, ateinantiems trims metams numatyta pradėti tirti 3D metodu „atspausdintų“ odos mėginių klinikinius tyrimus. Vėliau bus imamasi gaminti  persodinimui skirtus kaulus, kremzles ir sąnarius. 

 


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2019 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs