Informacijos perdavimas iš smegenų į smegenis – jau realybė
2014-11-12

Jau visai netrukus fantastiniuose filmuose matyti epizodai, kai iš vienų smegenų informacija persiunčiama į kitas, gali tapti realybe. JAV mokslininkai atliko įdomų eksperimentą. Jame dalyvavo šeši žmonės, kurie buvo suskirstyti poromis ir jų smegenys sujungtos tarpusavyje. Akimirką vienas žmogus galėjo kito judesius valdyti vien mintimis. Tai jau antrasis eksperimentas, kurį atliko mokslininkų komanda. Maždaug prieš metus tie patys JAV tyrėjai įrodė, jog impulsus iš vieno žmogaus į kito smegenis galima perduoti nuotoliniu būdu. Šiemet imtasi tyrimo praktinio pritaikymo.

Pasak Andrea Stocco, psichologijos profesoriaus iš Vašingtono universiteto, šis tyrimas smegenų sąsajas padeda perkelti nuo demonstracijos iki pritaikymo. Atliekant eksperimentą, signalai iš vieno žmogaus smegenų į kito smegenis buvo perduoti pasitelkiant internetą. Tarp eksperimento dalyvių buvo sukurta realaus laiko smegenų jungtis. Vėliau vieno iš poros tiriamųjų smegenys buvo prijungtos prie encefalografijos prietaiso. Tai leido stebėti smegenų aktyvumą. Prietaisas smegenų bangas pavertė elektros impulsais ir siuntė kitam eksperimento dalyviui – pastarasis mūvėjo plaukimo kepurėlę su specialia magnetinės simuliacijos rite, kuri buvo sumontuota už žmogaus judėjimą atsakingoje smegenų dalyje.

Tyrimo dalyviai neturėjo galimybių komunikuoti, nes buvo skirtingose vietose, nutolę vienas nuo kito per 800 m. Vadinasi, vienintelis bendravimo būdas tarp jų – mintys. Eksperimento dalyviai – informacijos siuntėjai žaidė virtualų žaidimą, kur reikėjo šaudyti ir ginti miestą. Tačiau jei patys valdyti žaidimo ir jokių veiksmų atlikti negalėjo, nes tik galvojo apie tai, kada iššauti – viskas buvo partnerio rankose ir viltasi, kad jis sureaguos reikiamu momentu. Tuo tarpu gavėjai žaidimo nematė ir juto siuntėjo duodamus signalus – veiksmas užtruko iki sekundės. Tačiau mintimis vykdyti komandos „ugnis“ siuntėjai nesugebėjo. Šio eksperimento rezultatas – tyrėjai galėjo nustatyti, kiek informacijos iš vienų smegenų pateko į kitas.

Tuo tarpu kita mokslininkų komanda jau gebėjo perduoti smegenų impulsus ne skirtinguose pastatuose, bet ir skirtingose valstybėse, o impulsai perduoti ne tik poroje, bet ir į kelių žmonių smegenis.

Mokslininkų grupė tolesniam tyrimų plėtojimui gavo apie 1 mln. JAV dolerių paramą. Manoma, kad šis išradimas ateityje pasitarnaus įvairiose srityse, pavyzdžiui, aviacijoje tikrinant, kiek budrus yra pilotas. Pastebėjus, kad lėktuvo pilotas ima snausti, nuotoliniu būdu bus įmanoma stimuliuoti jo smegenis ir iš lengvo snaudulio pabudinti orlaivio vairuotoją. Mokslininkai neatmeta minties, jog informacija iš vienų smegenų į kitas galės būti perduodama ir greitesnio bei efektyvesnio mokymo tikslais.

Išsamiau apie vykdytą tyrimą galima paskaityti tinklalapyje „Plos One“: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0111332


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2024 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs