Informaciją bus galima išsaugoti ir stikle
2014-10-15

Duomenų saugojimo laikmenos nuolat tobulėja. Paprastus diskelius netruko pakeisti CD ir DVD diskai, dar vėliau atsirado ir atmintukai, galiausiai – ir išoriniai kietieji diskai. Tačiau duomenis iš kietųjų diskų galime ištrinti, tuo tarpu DVD laikui bėgant po truputį yra ir oksiduojasi net ir tuo atveju, jei nebuvo subraižyti ar kitaip paveikti aplinkos. Laikmenas neigiamai veikia ir aukšta temperatūra, duomenis įrašius ir vėl ištrynus per tūkstantį ar kelis tūkstančius kartų, įrenginių kokybė ženkliai suprastėja. Taigi duomenų įrašymas stikle gali tapti saugiausia alternatyva informacijai saugoti.

Laikui bėgant laikmenos praranda savybes ir kol kas tokių, kurios įrašytus duomenis saugotų amžinai, nėra. Tačiau šioje srityje dirbama intensyviai: jau 1996 metais mokslininkai iš Harvardo universiteto įrodė, kad duomenis taip pat sėkmingai galima įrašyti į tokias skaidrias ir patvarias medžiagas kaip stiklas, žinoma, ne paprastas dūžtantis, tačiau specialus – atsparus aukštai temperatūrai, agresyvioms cheminėms medžiagoms ir neperšaunamas. Informacija į tam tikro dydžio stiklo lakštus būtų įrašoma stipriu lazerio spinduliu.

Sumanymui įgyvendinti prireikė ne vienerių metų, nes užtruko lazerių fokusavimas – procesas turi būti vykdomas labai tiksliai ir preciziškai. Tačiau rezultatai jau apčiuopiami: kompanija „Hitachi“ kitąmet į rinką ketina išleisti kvarcines atminties įrašymo medžiagas.

Komanda iš Didžiosios Britanijos  Southamptono universiteto, kurioje yra ir du lietuviai – M. Gecevičius ir M. Beresna – turi dar genialesnių idėjų. Jie drauge su vadovu fiziku P. Kazanskiu teigia, kad duomenis kvarciniame stikle galima įrašyti panaudojant kristalų tris erdvės dimensijas, duomenis įrašant penkiais matmenimis. Mokslininkų komanda tvirtina, kad plokštelėje, ne didesnėje negu nagas, bus įmanoma sutalpinti vieną terabaitą informacijos. Preliminariai paskaičiavus, stiklo plokštelė būtų atspari temperatūrai iki 1000 °C, branduoliniam ginklui bei išliktų iki  10 mlrd. metų.  

 

Pastarosiomis dienomis dirbama prie duomenų įrašymo į stiklą spartos didinimo: nuo kilobaitų iki megabaitų per sekundę. Tokia sparta leistų įrašyti video įrašus realiu laiku. Belieka tikėtis, kad greitai stiklo plokštelės informacijai įrašyti pasirodys ir plačiojoje rinkoje. 


< Grįžti į naujienų archyvą
© 2013-2024 NoriuIšmokti.lt - Visos teisės saugomos.
DIZAINAS: SmallDesignJobs